Ubezpieczenie na życie to zabezpieczenie finansowe dla najbliższych osób ubezpieczonego na wypadek jego śmierci. Jeśli polisa na życie miała charakter bezterminowy, odszkodowanie należy się uposażonym bez względu na to, w jaki sposób doszło do śmierci ubezpieczonego. Wszystkie najważniejsze informacje, zasady i powinności dotyczące wypłaty świadczenia zawarte są w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wykupionej polisy.
Analizy pokazują, że co dziesiąty Polak nie czyta umów, które podpisuje. Jeden na trzech ankietowanych przyznaje, że sprawdza je pobieżnie. Takie podejście niestety często skutkuje problemami z wypłatą odszkodowania z polisy na życie.
Współmałżonek może wykupić ubezpieczenie na życie i zabezpieczyć partnera w następujący sposób:
Jeśli do wypłaty z polisy po śmierci męża uprawniona jest żona, jej zadaniem jest dostarczenie do towarzystwa ubezpieczeniowego odpowiednich dokumentów:
W wyjątkowych sytuacjach ubezpieczyciel ma prawo do wystąpienia z wnioskiem do odpowiednich instytucji (np. policji, sądu, placówki medycznej itp.) w sprawie uzyskania szczegółowych informacji dotyczących okoliczności śmierci ubezpieczonego. Działania te podejmowane są w celu ustalenia zasadności wypłaty świadczenia.
Wypłata za śmierć w PZU i innych zakładach ubezpieczeń odbywa się w ciągu 30 dni od momentu złożenia kompletnej dokumentacji, na podstawie której ubezpieczyciel określi swoją odpowiedzialność i wysokość należnego świadczenia. Środki są wypłacane jednorazowo na wskazane konto bankowe lub przekazem pocztowym na adres uprawnionego do otrzymania świadczenia.
Jeśli ubezpieczyciel uzna, że konieczne jest dokładne ustalenie okoliczności zdarzenia, które skutkowało zgonem ubezpieczonego, to w ciągu 30 dni wypłaci jedynie gwarantowaną i bezsporną część świadczenia. Reszta środków trafi do uposażonego w ciągu 14 dni od czasu wyjaśnienia sprawy i ustalenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.
W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia każdego TU jest zapis dotyczący konkretnych sytuacji, po zajściu których świadczenie nie przysługuje. Odszkodowanie nie zostanie wypłacone, jeśli zgon ubezpieczonego nastąpił wskutek:
Wykupując polisę na życie, należy poinformować o tym najbliższą rodzinę. Jest to istotne, ponieważ ubezpieczyciel wypłaca świadczenie tylko na wniosek osoby uprawnionej do jego otrzymania. Jeśli członek rodziny nie zgłosi się do zakładu ubezpieczeń, bo nie wie, że małżonek wykupił ubezpieczenie na życie, straci pieniądze. Ubezpieczyciel na własną rękę nie będzie szukał osób uposażonych i informował ich o możliwości uzyskania odszkodowania.
Zgodnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, środki w pierwszej kolejności przysługują współmałżonkowi, chyba że ubezpieczony uposażył inne osoby. Uposażonym może być partner ze związku nieformalnego, przyjaciele, członkowie dalszej rodziny. Następne w kolejce do dziedziczenia są dzieci, które otrzymują świadczenie w równych częściach. Jeśli zmarła osoba była samotna, nie miała współmałżonka i dzieci, polisę na życie dziedziczą rodzice, a jeśli już nie żyją, środki wypłaca się rodzeństwu.