Jest wiele powodów, dla których decydujemy się na wykupienie ubezpieczenia na życie. Przede wszystkim zależy nam na tym aby w razie naszej śmierci zabezpieczyć finansowo naszych najbliższych. Wybierając ubezpieczenie na życie, warto wiedzieć, kogo chcemy chronić, na jaką kwotę i w jakich sytuacjach.
Warunkiem ubezpieczenia jest regularne opłacanie składki. Efektem tego zobowiązania jest wypłacenie przez ubezpieczyciela odszkodowania po śmierci ubezpieczonego na rzecz uposażonych lub spadkobierców.
Polisa na życie może być zawarta dożywotnio lub na czas określony. Istotą polisy ubezpieczeniowej jest ochrona wskazanych osób uposażonych w trakcie trwania ubezpieczenia. Na koszt składki wpływa przede wszystkim zakres ochrony. Najniższe raty będziemy płacić w przypadku podstawowej oferty chroniącej życie ubezpieczonego. W tym przypadku ubezpieczony nie otrzyma jednak pomocy w trakcie choroby, doznając uszczerbku na zdrowiu czy na skutek uczestnictwa w wypadku samochodowym.
Śmierć bliskiej osoby w wyniku wypadku komunikacyjnego lub w innych okolicznościach jest zdarzeniem, z którym trudno się pogodzić. Nikt nie zastąpi nam osoby, którą straciliśmy, ale ułatwieniem i wsparciem w trudnej sytuacji mogą być środki finansowe, jakie otrzymamy z polisy ubezpieczonego.
Czołowym zakresem ubezpieczenia jest ochrona życia ubezpieczonego. Decydując się na ubezpieczenie w podstawowym wariancie, zapewniamy ochronę członków rodziny na wypadek naszej niespodziewanej śmierci. Otrzymają oni świadczenie w wysokości określonej w polisie.
Wyobraź sobie sytuację, w jakiej znajduje się 5-osobowa rodzina, której dochód miesięczny pracujących rodziców wynosi ok. 5000 zł, a zobowiązania kredytowe stanowią blisko 2000 zł miesięcznie. Żyją skromnie, nie stać ich na systematyczne odkładanie pieniędzy, w związku z tym nie mają oszczędności. Pewnego dnia mąż doznał wypadku przy pracy i umarł. Żona została z trójką dzieci, takimi samymi zobowiązaniami i znacznie mniejszymi dochodami. Gdyby małżonek miał wykupioną polisę na życie, rodzina miałaby zapewnione środki finansowe na życie. Przyszłość byłaby łatwiejsza, a sytuacja materialna rodziny nie pogorszyłaby się tak drastycznie.
Jeśli chcemy, żeby polisa na życie stanowiła większą ochronę, możemy dokupić umowy dodatkowe do podstawowego wariantu. Dzięki temu poszerzamy swoją ochronę w wybranym przez nas zakresie.
Umowy dodatkowe zawierane są najczęściej w ramach ochrony w następujących sytuacjach:
Co ważne, w trakcie trwania umowy możemy dowolnie zwiększać lub zmniejszać zakres zabezpieczenia.
W ramach dodatkowego zakresu ochrony, poza świadczeniem finansowym, możemy otrzymać pomoc w innej formie, między innymi:
Dzięki temu, że zdecydowaliśmy się na zakup dodatkowych umów, możemy otrzymać wypłatę świadczenia już w czasie leczenia i powrotu do zdrowia, np. po wypadku. Jest to niezwykle ważne, ponieważ czasem potrzeba kilku czy kilkunastu tygodni, by powrócić do pełni sił. W czasie leczenia ponosimy znacznie większe wydatki związane z rehabilitacją. Często też nie możemy pracować w takim stopniu, w jakim przed wypadkiem, dlatego z pieniędzy otrzymanych od ubezpieczyciela możemy pokryć najważniejsze wydatki.
W standardowym ubezpieczeniu na życie wszystkie opłacane składki w czasie trwania umowy – o ile nie zostaną wypłacone na skutek śmierci ubezpieczonego – będą przez niego utracone. Oznacza to, że jeśli w czasie trwania polisy ubezpieczonemu nic się nie stało, bezpowrotnie traci on równowartość opłaconych składek.
Ubezpieczenie na życie może uwzględniać także element inwestycyjno-oszczędnościowy. Sytuacja ta ma miejsce wtedy, gdy dotyczy ubezpieczenia na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem. W tym przypadku część składki ubezpieczeniowej jest przeznaczana na inwestycję w jednostki uczestnictwa wybranego funduszu inwestycyjnego, a część przeznaczona jest na wypełnienie odpowiedzialności ubezpieczeniowej, jeśli doszłoby do wystąpienia ryzyka ubezpieczeniowego.
Wybierając ubezpieczenie na życie, powinniśmy przeanalizować swoją indywidualną sytuację prywatną oraz zawodową i wybrać takie, które będzie adekwatne do potrzeb naszych i naszej rodziny.
Zawierając umowę z ubezpieczycielem, należy się zapoznać z zapisami w OWU dotyczącymi ograniczeń, przez które nie zostaną nam wypłacone środki z polisy. Do najczęstszych sytuacji, które uniemożliwiają otrzymanie pieniędzy z ubezpieczenia, należą:
Osoby uprawnione do otrzymania środków z ubezpieczenia, mają obowiązek dostarczyć do ubezpieczyciela następujące dokumenty:
Składając wniosek o wypłatę świadczenia ubezpieczeniowego, trzeba dołączyć dokumentację, która posłuży ubezpieczycielowi do ustalenia kwoty należnych środków. Od tego momentu towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni na wypłatę pieniędzy.
W przypadku, gdy niezbędne jest szczegółowe ustalenie okoliczności zdarzenia, w wyniku którego nastąpił zgon ubezpieczonego, ubezpieczyciel w ciągu 30 dni wypłaca tylko bezsporną część świadczenia. Pozostałe środki powinny być wypłacone w ciągu 14 dni od czasu ostatecznego wyjaśnienia sprawy.