Większość poszkodowanych, którzy doznali szkody wskutek wypadku komunikacyjnego – przy pracy czy jakiegokolwiek innego – decyduje się na poinformowanie ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji jak najszybciej. Z różnych jednak przyczyn ta szkoda nie zawsze jest zgłaszana od razu. Czasem upływa kilka, a nawet kilkanaście lat, zanim poszkodowany upomni się o swoje pieniądze. Sprawdź, jakie są terminy przedawnienia roszczeń i kogo dotyczą.
Przedawnienie roszczenia oznacza utratę prawa do uzyskania odszkodowania powypadkowego.
Okres przedawnienia roszczeń zależy do tego, w jakich okolicznościach doznałeś swojej szkody. Zgodnie z przepisami prawa masz 3 lata na:
Nie każde odszkodowanie przedawni się po okresie 3 lat. Okazuje się, że masz:
Warto też wiedzieć, że roszczenia dotyczące wypłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia z polisy ubezpieczeniowej sprawcy szkody przedawniają się w terminie przewidzianym w przepisach o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym (lub wynikłą z niewykonania bądź nienależytego wykonania zobowiązania).
Załóżmy, że dwa lata temu brałeś udział w wypadku drogowym i zostałeś poszkodowany. Ze względu na poważne złamanie nogi, nosiłeś gips, a później ortezę. Po kilkumiesięcznej rehabilitacji, sfinansowanej z OC sprawcy, dolegliwości bólowe zaczęły być ponownie odczuwalne i stale się nasilały. Konieczna była także operacja stawu biodrowego – po niej musiałeś zrezygnować z pracy zawodowej. Lekarz ortopeda nie miał wątpliwości, że obecne dolegliwości są następstwem przebytego urazu podczas wypadku. Te okoliczności sprawiają, że nadal możesz ubiegać się o wypłatę odszkodowania, ponieważ roszczenie nie przedawniło się.
Bieg przedawnienia rozpoczyna się w dniu, w którym roszczenie stało się wymagalne, czyli miało zostać spełnione. Oczywiście jeśli nie doszło do jego przerwania, zawieszenia ani wstrzymania.
Jeśli chodzi o roszczenia odszkodowawcze, bieg przedawnienia rozpoczyna się w dniu:
Kodeks cywilny reguluje także sytuację, w której dochodzi do przerwania przedawnienia. Jeśli tak się stanie, przedawnienie biegnie od nowa.
Zgodnie z art. 123 §1 kodeksu cywilnego można przerwać bieg terminu przedawnienia poprzez:
Nawet jeśli Twoja szkoda wydarzyła się wiele lat temu, nie zawsze oznacza to utratę prawa do odszkodowania. Skontaktuj się z fachowcami euco.pl i sprawdź, czy możesz jeszcze odzyskać swoje pieniądze.