Żużel

SPAR Falubaz Zielona Góra

Zielonogórski Klub Żużlowy S.S.A. to polski klub żużlowy z Zielonej Góry. 7-krotny, w tym aktualny Mistrz Polski.

SPAR Falubaz Zielona Góra

SPAR Falubaz Zielona Góra

Sekcja motocyklowa powstała w 1946 roku. Najsłynniejszym zawodnikiem zielonogórskiej drużyny był wówczas Jerzy Błoch. Wiosną 1957 roku ukończono budowę toru żużlowego, a drużyna pod nazwą LPŻ Zielona Góra zainaugurowała występy w rozgrywkach III ligi. W 1960 roku LPŻ walczy już w II lidze.

W 1961 roku klub zmienił nazwę na Zgrzeblarki (od nazwy patrona – Lubuskiej Fabryki Zgrzeblarek Bawełnianych). Pierwszy awans do I ligi drużyna uzyskała w sezonie 1964. W 1973 zespół przyjął nazwę Falubaz. W sezonie tym drużyna zdobyła brązowy medal drużynowych mistrzostw Polski, jednak przez kolejne cztery lata balansowała między I ligą, a II ligą. Zespół Falubazu największe sukcesy odniósł w latach 80., zdobywając 3 tytuły DMP w sezonach 1981, 1982 i 1985, a zawodnicy Falubazu zdobyli liczne trofea w zawodach par i indywidualnie.

W 1991 roku klub zdobył Mistrzostwo Polski występując pod nazwą „Morawski Speedway Team”. Niestety w 1994 wypadł z I ligi. W następnym roku klub przystąpił do rozgrywek II ligi z zupełnie innym zarządem oraz z nową nazwą – Zielonogórski Klub Żużlowy. Do skrótu „ZKŻ” w przeciągu następnych 15 lat dodawano nazwy sponsorów, m.in. Polmos-Beram, Polmos, Quick-Mix, Kronopol. W latach 1995-2007 klub z Zielonej Góry balansował pomiędzy pierwszą a drugą ligą, spadając i awansując. Dopiero w 2008 roku ZKŻ powrócił do ligowej czołówki zdobywając brązowy medal drużynowych mistrzostw Polski.

W 2009 roku do nazwy drużyny powrócił historyczny człon – Falubaz. W tym samym sezonie żużlowcy z Zielonej Góry wywalczyli tytuł mistrzów Polski w drużynie i w parach. W 2010 roku klub, pomimo słabego początku sezonu (cztery porażki w pierwszych czterech meczach sezonu), awansował do finału drużynowych mistrzostw Polski, gdzie przegrał z Unią Leszno. W roku 2011 pod nazwą Stelmet Falubaz Zielona Góra, zawodnicy pod wodzą trenera Marka Cieślaka wywalczyli po raz szósty w historii klubu tytuł drużynowego mistrza Polski, rewanżując się tym samym Unii Leszno za porażkę w finale z poprzedniego roku. W 2012 roku klub zajął w rozgrywkach ligowych czwarte miejsce, ulegając w dwumeczu o brązowe medale Unibaksowi Toruń.

Sezon 2013 był 36. sezonem startów Falubazu w najwyższej klasie rozgrywkowej. Ekipa trenera Rafała Dobruckiego zdobyła siódme w historii klubu drużynowe mistrzostwo Polski pokonując toruński Unibax. W roku 2014 sponsorem tytularnym ZKŻ została firma SPAR, a klub zgłosił do rozgrywek drużynę pod nazwą SPAR Falubaz Zielona Góra.

Europejskie Centrum Odszkodowań należy do grona sponsorów drużyny SPAR Falubaz Zielona Góra.
http://www.falubaz.com/