Zadośćuczynienie to finansowa rekompensata za doznaną przez poszkodowanego oraz uprawnionego krzywdę. Prawie 50% osób poszkodowanych i uprawnionych nie wie, że ma prawo do tego świadczenia lub świadczenia wyższego niż zostało im przyznane przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
Zadośćuczynienie pieniężne oparte jest na treści art. 446 §4 kc.
Zgodnie z treścią artykułu 446 §4 kc, Sąd może także przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
W przypadku zadośćuczynienia pieniężnego z racji śmierci bezpośrednio poszkodowanego, osoby uprawnione – roszczące do uzyskania zadośćuczynienia – często wskazują, że żadne pieniądze nie przywrócą im osoby, która odeszła.
Wskazać należy, iż nie taki jest cel tego świadczenia. Zadośćuczynienie pieniężne ma bowiem pomóc dostosować się najbliższym członkom rodziny (roszczącym) do nowej rzeczywistości, złagodzić doznane cierpienia, ułatwić odnalezienie się w nowej sytuacji zmienionej przez śmierć osoby poszkodowanej. Na wysokość zadośćuczynienia wpływ ma między innymi:
O wysokości danego zadośćuczynienia decydują zatem realia konkretnej sprawy. Wysokość tego świadczenia ustalana jest w oparciu o następujące kryteria:
Podstawę dla tego roszczenia stanowi art. 445 §1 kc.
Zadośćuczynienie to jest świadczenie wypłacane co do zasady jednorazowo. Wysokość kwoty powinna być ustalona po rozpatrzeniu i przeanalizowaniu wszystkich okoliczności, jakie miały wpływ na rozmiar doznanej szkody niemajątkowej przez poszkodowanego.
Wpływ na wysokość przyznanego świadczenia ma rodzaj i zakres doznanego uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia, ich trwałość, nieodwracalność, wiek osoby poszkodowanej, perspektywy na wyzdrowienie, towarzyszący ból, dyskomfort, długość leczenia, hospitalizacji, rehabilitacji, ilość przebytych operacji i zabiegów.
Świadczenie o zadośćuczynienie pieniężne jest świadczeniem jednorazowym. W niektórych jednak okolicznościach poszkodowany będzie uprawniony do „dopłaty” dodatkowej kwoty zadośćuczynienia.
Przykładowo, jeśli po roku od wydania przez Sąd orzeczenia w zakresie zadośćuczynienia z tytułu uszczerbku na zdrowiu ujawni się nowa krzywda u poszkodowanego, której nie dało się przewidzieć w trakcie wyrokowania, np. poszkodowany będzie musiał mieć odjętą kończynę, która wcześniej była tylko poważnie uszkodzona, poszkodowany uzyskuje uprawnienie o dopłatę zadośćuczynienia pieniężnego z tytułu nowej krzywdy.
Jeżeli osoba bezpośrednio poszkodowana umiera w wyniku doznanych obrażeń ciała, dla dziedziczenia roszczenia o zadośćuczynienie z tytułu uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia ważne jest, aby powództwo oparte o treść art. 445 §1 kc zostało wytoczone za życia osoby bezpośrednio poszkodowanej. Wówczas w miejsce poszkodowanego – który był stroną powodową – mogą wstąpić jej spadkobiercy.
Oprócz chęci wstąpienia do toczącego się postępowania, niezbędne jest oczywiście przedłożenie sądowi postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku wydanego przez sąd lub aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza.
Jeśli chcesz uzyskać zadośćuczynienie pieniężne, musisz szczegółowo i czytelnie przedstawić jego zasadność. Ze względu na to, że postępowanie o uzyskanie należnych świadczeń wymaga specjalistycznej wiedzy profesjonalizmu i doświadczenia, warto skorzystać ze wsparcia specjalistów z euco.pl.
Należy dokonać zgłoszenia roszczenia do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy zdarzenia.
W zgłoszeniu szkody należy wskazać, jakiego świadczenia się domagamy i w jakiej wysokości. Przedstawić trzeba również dowody na wyżej wskazane okoliczności. Jest to postępowanie inicjowane zawsze na wniosek osoby uprawnionej. Nie toczy się z urzędu.