Stypendyści EuCO

Mateusz Rak

Mateusz Rak to jeden z najbardziej obiecujących, polskich zawodników. Ma na swoim koncie m.in. Mistrzostwo Polski Juniorów oraz srebrny medal seniorskich Mistrzostw Polski w aquathlonie, srebrny medal juniorskich oraz brązowy medal seniorskich MP w duathlonie, a także zwycięstwo Pucharu Afryki w triathlonie na dystansie olimpijskim.

Mateusz Rak

Na zdjęciu Mateusz Rak podczas treningu pływackiego.

 

Marcin Suwart i Jarek Skiba

Marcin Suwart miał 15 lat, kiedy zorientował się, że z jego oczami dzieje się coś złego. Lekarze stwierdzili rzadki przypadek zaniku nerwu wzrokowego, w wyniku czego przestał widzieć na jedno oko, a pole widzenia w drugim zostało ograniczone do minimum. Mimo że tragedia wstrząsnęła życiem nastolatka, ten się nie poddał. Marcin przestał dostrzegać uroki otaczającego go świata, ale nigdy z nich nie zrezygnował. W 2012 roku poznał swojego trenera i przyszłego trenera – Jarka Skibę, którego życiową pasją było uprawianie triathlonu. Panowie szybko znaleźli wspólny język i jasnym się stało, że z tej znajomości musi narodzić się coś niezwykłego.

Dziś para sportowców regularnie bierze udział w zawodach triathlonowych, w ramach których wspólnie biegają, pływają i jeżdżą na rowerze. Z oczywistych względów najwięcej problemów sprawia im to drugie. Komunikacja za pomocą liny w wodzie jest utrudniona, dlatego Marcin musi trzymać głowę blisko nóg Jarka, których ruch wyznacza odpowiedni azymut. Mimo to panowie radzą sobie doskonale czego dowodem są udane występy w sierakowskim triathlonie, Lotto Poznań Triathlon czy Sławskim Festiwalu Triathlonu.

Marcin Suwart i Jarek Skiba

fot. Arkadiusz Borowiecki

Siła, determinacja, łamanie barier i własnych ograniczeń, walka z przeciwnościami losu. Wartości, które prezentuje ten niezwykły tandem, są niezwykle bliskie naszym sercom, dlatego właśnie Europejskie Centrum Odszkodowań z dumą i radością dołączyło do grupy wsparcia Marcina i Jarka. Mamy nadzieję, że dzięki niewielkiej pomocy nas wszystkich, Panom uda się zrealizować ich największe marzenie – udział w paraolimpiadzie w Brazylii w 2016 roku. Do biegu, gotowi, start! Kierunek: Rio de Janeiro.

 

Miłosz Sowiński

Uznawany za odkrycie i jednego z najbardziej perspektywicznych polskich triathlonistów młodego pokolenia. Mimo wieku (21 lat) może się pochwalić licznymi sukcesami, m.in. Mistrzostwem Polski na dystansie sprinterskim, trzecim miejscem na IM 70.3 Herbalife Gdynia oraz IM 70.3 Korea Gurye czy czwartą lokatą na IM 70.3 Turcja Belek.

Głównym, długoterminowym celem Miłosza jest kwalifikacja oraz tryumf na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020. Jesteśmy dumni, że możemy go wspierać i pomagać w realizowaniu sportowych marzeń.

Miłosz Sowiński