Sytuacja, w której sprawca zdarzenia zbiegł z miejsca wypadku, nie oznacza utraty szans na uzyskanie odszkodowania. W niektórych sytuacjach rekompensatę wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Zobacz, jak dochodzić wtedy swoich praw i kiedy żądać wypłaty odszkodowania?
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie zajmował się likwidacją powstałej szkody, między innymi w przypadku braku zidentyfikowania sprawcy zdarzenia.
Do zadań Funduszu należy zaspokajanie roszczeń między innymi z tego tytułu:
W przypadku, gdy sprawca zdarzenia nie jest znany, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odpowiada za szkody:
- na osobie, gdy szkoda została wyrządzona w okolicznościach uzasadniających odpowiedzialność cywilną posiadacza pojazdu mechanicznego lub kierującego pojazdem mechanicznym, a nie ustalono ich tożsamości;
- w mieniu, w przypadku szkody, w której równocześnie u któregokolwiek uczestnika zdarzenia nastąpiła śmierć, naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, trwający dłużej niż 14 dni, a szkoda została wyrządzona w okolicznościach uzasadniających odpowiedzialność cywilną posiadacza pojazdu mechanicznego lub kierującego pojazdem mechanicznym, a nie ustalono ich tożsamości.
Naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia powinny zostać stwierdzone orzeczeniem lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie medycyny odpowiadającej rodzajowi i zakresowi powyższych naruszeń czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia.
Należy mieć na uwadze pewne ograniczenia ustawowe, jakie występują w likwidacji szkód w ramach UFG. Przykładowo – UFG nie wypłaci odszkodowania za kolizję spowodowaną przez nieustalonego sprawcę, jeżeli w zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń.
Jeżeli nie uda się zidentyfikować sprawcy, to UFG wypłaci odszkodowanie tylko za szkody:
– na osobie, czyli takie dotyczące zdrowia i życia człowieka; tu w grę wchodzi np. zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby, zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji itp.,
– materialne, takie jak np. uszkodzenie pojazdu lub innego mienia, ale pod warunkiem, że u któregokolwiek z uczestników wypadku doszło do obrażeń ciała, a naruszenie czynności narządów lub rozstrój zdrowia trwały dłużej niż 14 dni.
Jeśli w wyniku kolizji nie doznasz żadnego uszczerbku na zdrowiu, a Twój samochód zostanie na przykład zarysowany na parkingu, nie możesz liczyć na wypłatę odszkodowania z Funduszu. Pieniądze na pokrycie kosztów naprawy możesz otrzymać jedynie od ubezpieczyciela, u którego masz wykupione autocasco.