Dzięki EuCO Legnica znów będzie miała drużynę korfballową!

Ponad 20 nauczycieli wychowania fizycznego z Legnicy i z terenu powiatu wzięło udział w szkoleniu i treningu pokazowym korfball’a. Ta dyscyplina sportu mająca ponad 100-letnią tradycję przed laty była obecna i to mocno w życiu sportowym Legnicy. Powstała w 1902 roku w Holandii za sprawą Nico Broekhyusena, dziś ponownie zyskuje coraz większą popularność. W trakcie tegorocznych World Games we Wrocławiu była jedną z czołowych konkurencji.

Po latach zapomnienia, trudu odrodzenia się korfball’a w w Legnicy podjęli się Adam Juniszewski Dyrektor Europejskiego Centrum Odszkodowań i Krzysztof Waszkiewicz, nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy. Dzięki nim powstał właśnie klub korfball’owy „UKS EuCO 87”. Obaj Panowie w latach 90. prowadzili legnicki klub korfballu, który w swoim dorobku miał trzy tytuły mistrza Polski juniorów oraz wygrane w turniejach w Holandii. Wielu zawodników z legnickiej sekcji stanowiło trzon ówczesnej reprezentacji Polski U-18, która sprawiła ogromną niespodziankę pokonując w oficjalnym meczu mistrzów świata – Holandię.

– Powstały klub nawiązuje do tej tradycji, stąd w nazwie „87”. W 1987 roku właśnie w Legnicy powstał pierwszy w Polsce klub korfballu. Dzięki sponsorowi tytularnemu – Europejskiemu Centrum Odszkodowań, klub jest jednym z lepiej wyposażonych w kraju. Konferencja, która dziś miała miejsce jest kolejnym krokiem do stworzenia silnego klubu, który ma ambicje walczyć na arenie europejskiej – mówi Adam Juniszewski, prezes UKS EuCO 87.

Wtorkowe zajęcia poprowadził Andrzej Czyżak – wielokrotny mistrz Polski, trener kadry seniorów i jedna z legend polskiego korfballu.

 

Czytaj więcej:
http://bit.ly/2ycJ3uA

Zobacz galerię zdjęć:
http://bit.ly/2g8Fv6s