Zadośćuczynienie pieniężne dla najbliższych członków rodziny za naruszenie więzi rodzinnej. Należy się bliskim poszkodowanego w następstwie ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia.
W dniu 24 czerwca 2021 r. w Sejmie posłowie głosowali nad przyjęciem prezydenckiego projektu ustawy o zmianie ustawy – projekt został przyjęty jednogłośnie.
Nowelizacja wprowadza do treści art. 446 k.c. dodatkowy zapis art. 446 2 k.c., który brzmi następująco:
Powyższa nowelizacja oznacza, iż najbliżsi członkowie rodziny dla osoby, która w wyniku czynu niedozwolonego doznała ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, skutkującego niemożnością nawiązania lub kontynuowania przez najbliższych członków rodziny więzi rodzinnej z tą osobą, będą mogły wystąpić do sprawcy zdarzania/ towarzystwa ubezpieczeniowego z żądaniem zapłaty zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
Odnotowywane przez nas kwoty zasądzeń w tego typu sprawach to wartości od kilkudziesięciu do 200.000 zł dla jednego członka rodziny osoby poszkodowanej.
Kwoty są różne w zależności od rozmiaru odczuwalnej krzywdy przez najbliższych członków rodziny . Każdy przypadek oczywiście należy rozpatrywać indywidulanie.
Ważny jest także okres w jakim można dochodzić tych roszczeń. Roszczenia tego typu przedawniają się zgodnie z treścią art. 4421 k.c. a ponieważ szkoda w tego typu roszczeniach wynika co do zasady z przestępstwa będzie to okres lat 20 od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Przedawnienie będziemy liczyć od dnia zdarzenia, czyli popełnienia czynu zabronionego.
Do tej pory takie roszczenia można było formułować w oparciu o treść art. 448 k.c. w zw. z art. 24§1 kc.
Od dnia wejście w życie powyższej regulacji proces dochodzenia tego typu roszczeń będzie o tyle łatwiejszy, że powinien odpaść zarzut braku podstawy prawnej dla dochodzenia tego roszczenia formułowany przez podmioty zobowiązane do naprawienia szkody.