Szkody osobowe polegają na uszkodzeniu i rozstroju zdrowia, czyli największego dobra człowieka. Kodeks cywilny na zasadzie art. 445 k.c. reguluje i wymienia możliwości roszczeń w przypadku uszkodzenia ciała i rozstroju zdrowia osób poszkodowanych w wyniku wypadków komunikacyjnych w postaci zadośćuczynienia, które stanowi jednorazowe świadczenie odszkodowawcze.
Wyróżniamy dwa rodzaje roszczeń, wobec których zakład ubezpieczeń jest zobowiązany spełnić świadczenie i które są związane ze szkodą na osobie:
W odniesieniu do powyższego roszczenia należy wskazać na istotną zmianę w treści regulacji kodeksowej. Zgodnie z treścią §4 art. 446 k.c. „Sąd może także przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.”
Taka zmiana kodeksowa daje zupełnie nowe możliwości w dochodzeniu roszczeń przez najbliższych członków rodziny zmarłego w związku ze śmiercią poszkodowanego. Rekompensuje szkodę niemajątkową – czyli krzywdę, ból i cierpienie po stracie najbliższego członka rodziny. Kodeksowe pojęcie szkody osobowej swym zakresem obejmuje:
- uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia;
- następstwo śmierci poszkodowanego;
- umyślne naruszenia dóbr osobistych;
- zadośćuczynienie pieniężne za szkody niemajątkowe.
Jeżeli poszkodowanym jest pieszy, rowerzysta, motocyklista, kierowca, pasażer pojazdu poszkodowanego i sprawcy, to odszkodowanie przysługuje nawet w przypadku, gdy poszkodowany nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa lub założonego kasku. Odszkodowanie przysługuje w sytuacji, gdy poszkodowany nie ponosi wyłącznej winy w wypadku, a także pasażerom samochodu sprawcy.
Odszkodowanie przysługuje pieszemu nawet wtedy, gdy znajdował się on w stanie nietrzeźwości lub wtargnął na jezdnię w miejscu niedozwolonym. Do utraty prawa do świadczenia dochodzi natomiast wtedy, gdy wcześniej opisane sytuacje były wyłączną przyczyną wypadku.
Poszkodowanymi w tym przypadku są bliscy osoby zmarłej, jeżeli nie ponosi ona wyłącznej winy za spowodowanie wypadku albo była dzieckiem do lat 13. Odszkodowanie przysługuje najbliższym członkom rodziny, a więc małżonkowi, dzieciom, wnukom, rodzeństwu, a także osobom znajdującym się w nieformalnych związkach z osobą zmarłą. Świadczenie przysługuje nawet wtedy, gdy zmarły w jakimś stopniu przyczynił się do wypadku.
Miałeś wypadek za granicą? Skontaktuj się z naszymi pełnomocnikami, którzy sprawnie przeprowadzą Cię przez likwidację szkody w zagranicznym towarzystwie ubezpieczeń. Zapewnimy Ci pełną pomoc prawną i rzetelną obsługę sprawy.
Postępowania dotyczące szkód doznanych za granicą wymagają znajomości przepisów prawa obowiązujących w danym państwie, a także danego systemu nadzoru ubezpieczeniowego.
Dzięki naszej pomocy szybciej dostaniesz swoje pieniądze, a dodatkowo możesz uniknąć ponoszenia opłat za wynajęcie reprezentanta z własnej kieszeni. W większości Państw UE istnieje bowiem możliwość żądania zwrotu części lub całości kosztów pełnomocnika występującego na etapie przedsądowym.
Osobom poszkodowanym w wypadkach przy pracy przysługuje odszkodowanie z ZUS, a ponadto, jeśli wypadek nastąpił z winy pracodawcy, jest on zobowiązany do naprawienia szkody.
Przed przyjęciem odpowiedzialności przez pracodawcę trzeba zwykle udowodnić jego winę, np. niewłaściwą organizację warunków pracy, dlatego niezwykle ważne jest zabezpieczenie dowodów z miejsca zdarzenia (wykonanie zdjęć, zebranie oświadczeń świadków) oraz niepodpisywanie protokołu wypadku kiedy nie odpowiada on rzeczywistości.
Odszkodowania dla osób, które uległy w wypadkach w gospodarstwach rolnych. Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291, ost. zm. DZ. U. Nr 79 z 2009 r. 667), za wypadek przy pracy rolniczej uważa się nagłe zdarzenie, wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej albo pozostających w związku z wykonywaniem tych czynności:
- na terenie gospodarstwa rolnego, które ubezpieczony prowadzi lub w którym pracuje, albo na terenie gospodarstwa domowego bezpośrednio związanego z tym gospodarstwem rolnym lub w drodze ubezpieczonego z mieszkania do gospodarstwa rolnego albo w drodze powrotnej;
- podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej lub w związku z wykonywaniem tych czynności poza terenem gospodarstwa rolnego;
- w drodze do miejsca wykonywania czynności, o których mowa powyżej, albo w drodze powrotnej.
Udział wypadków w rolnictwie indywidualnym w ogólnej liczbie wypadków w Polsce wynosi ponad 25%. Jeśli jesteś osobą poszkodowaną po wypadku rolnym, masz prawo do odszkodowania. Skorzystaj ze wsparcia specjalistów do spraw odszkodowań i zawalcz o wypłatę sprawiedliwej kwoty świadczenia. Eksperci euco.pl prowadzą zarówno postępowania przeciwko ubezpieczycielom OC, NWW, jak i postępowania przed KRUS-em.
Europejskie Centrum Odszkodowań pomaga uzyskać odszkodowania zarówno poszkodowanym na skutek błędów medycznych, jak i w wyniku niedbalstwa pracowników służby zdrowia. Za błąd medyczny może zostać uznane zdarzenie, na które składają się następujące elementy:
- postępowanie było niezgodne z powszechnie uznanym stanem wiedzy medycznej;
- spowodowała je wina nieumyślna (tzw. lekkomyślność lub niedbalstwo);
- wypadek przyczynił się do ujemnego skutku popełnionego błędu;
- istnieje związek przyczynowy między popełnionym błędem a ujemnym skutkiem postępowania leczniczego w postaci śmierci pacjenta, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia.
W przypadku tego typu roszczeń ważnym elementem jest niezwłoczne zabezpieczenie dowodów – zeznań świadków, zdjęć, zgłoszeń właścicielowi terenu, policji itd. Sytuacje, do których dochodzi przez zaniedbania obowiązków przez osoby trzecie, to:
- poślizgnięcia na oblodzonej nawierzchni;
- potknięcia na nierówności chodnika;
- wypadki na skutek niesprawnych urządzeń;
- wypadki w sklepach, restauracjach oraz w trakcie imprez masowych.