OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Chroni kierowców przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych ruchem ich pojazdów. Ubezpieczeniem OC objęci są wszyscy, którzy posiadają pojazd mechaniczny, czyli samochód osobowy, ciężarowy, motorower, ciągnik rolniczy lub inny pojazd podlegający rejestracji.
Przedmiotem ubezpieczenia OC jest odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która, kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania umowy, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu. Polisa OC obowiązuje na terytorium 25 państw należących do Unii Europejskiej, tj:. Polska, Austria, Belgia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Portugalia, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Dania, Szwecja, Węgry, Malta, Litwa, Łotwa, Cypr, Czechy, Estonia, Słowacja, Słowenia oraz na terytorium Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Chorwacji.
Ochrona polega na tym, że w razie wypadku to zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie na rzecz poszkodowanego. Ubezpieczenie chroni więc z jednej strony majątek sprawcy szkody, z drugiej natomiast gwarantuje poszkodowanemu zaspokojenie jego roszczeń. W ubezpieczeniu OC przez ruch pojazdu rozumie się nie tylko poruszanie się pojazdu, ale także:
Ubezpieczenie OC obejmuje swoją ochroną szkody w mieniu i na osobie poszkodowanego wyrządzone z winy ubezpieczonego kierowcy, posiadacza pojazdu mechanicznego. W szczególności obowiązuje w przypadku:
Przypadki, kiedy ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody, regulują stosowne przepisy Ogólnych Warunków Ubezpieczenia OC. W aktualnie obowiązującej regulacji ustawodawca w art. 38.1. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, wyłączył odpowiedzialność ubezpieczyciela w przypadku szkód:
- polegających na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia, wyrządzonych przez kierującego posiadaczowi pojazdu mechanicznego; dotyczy to również sytuacji, w której posiadacz pojazdu mechanicznego, którym szkoda została wyrządzona, jest posiadaczem lub współposiadaczem pojazdu mechanicznego, w którym szkoda została wyrządzona;
- wynikłych w przewożonych za opłatą ładunkach, przesyłkach lub bagażu, chyba że odpowiedzialność za powstałą szkodę ponosi posiadacz innego pojazdu mechanicznego niż pojazd przewożący te przedmioty;
- polegających na utracie gotówki, biżuterii, papierów wartościowych, wszelkiego rodzaju dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych i podobnych;
- polegających na zanieczyszczeniu lub skażeniu środowiska.
W przypadku kolizji uczestnicy zdarzenia drogowego nie mają obowiązku wzywania na miejsce funkcjonariuszy policji. Jest to jednak konieczne, gdy doszło do:
- kradzieży pojazdu lub jakiejkolwiek jego części;
- poważnej szkody w pojeździe;
- wypadku z ofiarami w ludziach;
- kradzieży dowodu rejestracyjnego lub kluczyków pojazdu.
Zakład ubezpieczeń ma obowiązek wypłacić odszkodowanie w terminie 30 dni, począwszy od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie przez poszkodowanego lub osobę do tego uprawnioną. Czasem termin może być przedłużony o kolejne 14 dni, jeśli w ciągu 30 dni zakład ubezpieczeń nie był w stanie ustalić okoliczności koniecznych do wskazania odpowiedzialności albo wysokości odszkodowania.
Zgodnie z zapisem ustawowym, odszkodowanie musi być jednak wypłacone nie później niż w terminie 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie. Termin ten nie będzie miał zastosowania w przypadku, gdy ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego.