Wyobraź sobie, że przez czyjąś nieuwagę stajesz się ofiarą wypadku. Zderzenie z drugim samochodem uszkodziło Twoje auto i spowodowało obrażenia na ciele. Masz złamaną rękę i w najbliższym czasie nie możesz pracować zawodowo. Czy wiesz, że przysługuje Ci nie tylko odszkodowanie, ale i zadośćuczynienie? Sprawdź, czym różnią się te dwie formy rekompensaty i co jest podstawą ich wyliczenia.
Jeżeli ubezpieczyciel odmówił Ci wypłaty pieniędzy lub wypłacił zbyt niskie świadczenie, odwołaj się od jego decyzji. W Polsce ponad 80% poszkodowanych ma zaniżone odszkodowania.
Odszkodowanie to forma świadczenia pieniężnego. Ubezpieczyciel wypłaca je w celu wyrównania szkody materialnej odniesionej podczas nieszczęśliwego zdarzenia. Pieniądze z odszkodowania umożliwiają Ci naprawienie pojazdu, a jeśli w trakcie zdarzenia doznałeś też uszkodzenia ciała, utraciłeś zdrowie lub bliską osobę, przysługuje Ci odszkodowanie za poniesione koszty leczenia lub za śmierć członka rodziny.
Kwota odszkodowania za szkodę materialną jest łatwa do wyliczenia. Jej wysokość kalkulowana jest w oparciu o ceny rynkowe (w przypadku rekompensaty za utracone przedmioty materialne) oraz rachunki za zakupione sprzęty medyczne, leki, koszty dojazdu do szpitali czy przychodni (w przypadku uszkodzeń ciała). Warto wiedzieć, że pieniędzmi z odszkodowania zapłacisz nie tylko za leczenie w placówkach refundowanych, ale także w prywatnych zakładach opieki zdrowotnej i gabinetach rehabilitacyjnych.
Radca Prawny, Komplementariusz Kancelarii Radców Prawnych EuCO. S.A.
Zadośćuczynienie i odszkodowanie to określenia, z którymi osoby poszkodowane spotykają się w związku z procesem likwidacji szkody w ramach OC sprawcy zdarzenia. Nie są to jednak pojęcia tożsame i nie można się nimi posługiwać zamiennie.
Najogólniej można wskazać, iż odszkodowanie będziemy odnosić w przypadku szkody majątkowej, a zwrot zadośćuczynienia jest przyporządkowany do szkody niemajątkowej.
Jeżeli zatem osoby poszkodowane będą żądały między innymi zwrotu kosztów dojazdu do placówek medycznych, zwrotu wydatków poczynionych na zakup lekarstw, specjalistycznych środków higieny, wizyt lekarskich, sprzętu ortopedycznego, specjalistycznego odżywiania, to właściwym sformułowaniem będzie odszkodowanie.
Odszkodowanie będzie też odnosić się do żądania zapłaty środków pieniężnych z tytułu znacznego pogorszenia sytuacji życiowej po śmierci osoby najbliższej oraz wypłaty świadczeń rentowych.
Wartość odszkodowania pieniężnego powinna być adekwatna do wysokości poniesionych wydatków i kosztów poniesionej szkody materialnej.
Jeżeli natomiast osoba poszkodowana będzie występować z żądaniem zapłaty z tytułu doznanego przez nią uszczerbku na zdrowiu, rozstroju zdrowia, naprawienia krzywdy z tytułu zgonu osoby najbliższej, to mamy do czynienia z zadośćuczynieniem pieniężnym.
Celem zadośćuczynienia jest łagodzenie, a nie – jak w przypadku odszkodowania – wyrównanie powstałej szkody.
Wysokość zadośćuczynienia z tytułu uszczerbku na zdrowiu czy rozstroju zdrowia zależy od ich rozmiaru. Pod ocenę będzie brane to, czy jest to uszczerbek trwały czy długotrwały. Przy określaniu wysokości zadośćuczynienia pieniężnego nie mogą być również pominięte takie elementy jak: okres hospitalizacji, rehabilitacji, dotkliwość leczenia, wielkość ujemnych przeżyć fizycznych i psychicznych z tym związanych, wiek osoby poszkodowanej, trwałość dysfunkcji, rokowania na przyszłość, świadomość osoby poszkodowanej co do swojego stanu zdrowia, stan emocjonalny, psychiczny, blizn, oszpecenie.
Ważne, aby przy określaniu wysokości zadośćuczynienia odnosić się do orzecznictwa sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego.
Zamów bezpłatną konsultację