Branża odszkodowawcza w rozkwicie – EuCO liderem.

UFG

Utworzono: 6 maja 2015r.

Branża odszkodowawcza w rozkwicie – EuCO liderem. 

UFG opublikował raport (pierwszy z zapowiadanego cyklu) ukazujący trendy w szkodach komunikacyjnych. Wynika z niego, iż maj jest rekordowym miesiącem jeśli chodzi liczbę szkód zgłaszanych do ubezpieczycieli za wypadki drogowe. W maju 2014 roku, firmy ubezpieczeniowe przyjęły zgłoszenia łącznie 74 tys. szkód polis OC i 58 tys. szkód z AC. Dla porównania najmniej wypadków, z których zgłoszone zostało roszczenie – wydarzyło się w listopadzie minionego roku: z OC – 61 tys., a z AC – 47 tys.. W 2014 roku za wszystkie wypadki drogowe towarzystwa wypłaciły łącznie 7,4 mld złotych odszkodowań.

UFG zwraca uwagę na fakt, że przy spadającej od kilku lat liczbie wypadków drogowych liczba zgłaszanych szkód osobowych i wypłaconych z nich świadczeń systematycznie wzrasta.

Wśród przyczyn tego zjawiska wymieniane są: 

  • rosnąca świadomość Polaków odnośnie prawa do rekompensaty za szkody osobowe w wypadkach komunikacyjnych, 
  • zmiana regulacji prawnych wprowadzające zadośćuczynienie za ból i cierpienie po śmierci osoby bliskiej (art. 446 § 4 z 2008 roku i interpretacja art. 448 kc z 2010),
  • wprowadzony w 2007 roku 20-letni okres przedawnienia roszczeń.

Eksperci z Pulsu Biznesu* w komentarzu do Raportu UFG zauważają, że we wzroście świadomości pomagają kancelarie odszkodowawcze takie jak EuCO, które zachęcają Poszkodowanych oraz ich rodziny do walki o jak największe pieniądze. Tymczasem wpływają one także na zmiany regulacji prawnych: wspomniana interpetacja art. 448 kc została uchwalona uchwalona na skutek działań Kancelarii Radców Prawnych EuCO (czytaj więcej: http://tiny.pl/mgd1x)

Europejskie Centrum Odszkodowań w ciągu 11 lat działalności osiągnęło pozycję lidera branży odszkodowawczej w Europie środkowo-wschodniej. Od 2004 roku pomogliśmy już ponad 120 tysiącom osób w pięciu europejskich krajach, uzyskując od Towarzystw Ubezpieczeniowych ponad 800 000 000 zł.

* Puls Biznesu z dnia 5 maja 2015 roku, nr 84 /4346/, strona 3

UFG